112 lat mostu na Kwisie

Wakacje trwają w najlepsze, a jak na wczasy to najlepiej pociągiem… Choć nasza kolej zmieniła się już dość mocno i czar dawnej kolei już prysł to myślę, że czasem warto wybrać tym środkiem lokomocji, gdzieś w nieznane.

Gdy myślę o kolei to nasuwa mi się na myśl przede wszystkim bolesławiecki wiadukt – symbol miasta ceramiki, jeden z najdłuższych mostów kolejowych w Polsce. Jednak także w mojej okolicy jest most, który przykuwa uwagę po dziś dzień. Jest monumentalny, robi z bliska naprawdę ogromne wrażenie.

Mam to szczęście że mój Nowogrodziec leży przy jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce. Linia z Jeleniej Góry przez Lwówek Śląski do Zebrzydowej. Linia ta jest już dość wiekowa, otwarto ją dokładnie 20 lipca 1904 r. Nieco starszy natomiast jest most kolejowy na Kwisie – liczy on już 112 lat i całkiem nieźle się trzyma choć przydałby mu się gruntowny remont.

Gdy patrzę na zrujnowany budynek stacji kolejowej Nowogrodziec to serce ściska. Kiedyś to miejsce tętniło życiem. Ze stacji odchodziły regularnie pociągi do Wrocławia, Węglińca, Bolesławca a dalej po przesiadce można było dojechać nawet do samego Berlina. Dziś do Berlina już nie dojedziemy, stacja jest totalnie zrujnowana i tylko straszy swoim wyglądem. Została nawet „zdegradowana” do poziomu przystanku osobowego, niegdyś stacja Nowogrodziec – to brzmiało dumnie…

nowogrociec stacja
STACJA NOWOGRODZIEC Z POCZĄTKU SWOJEJ DZIAŁALNOŚCI

Ciekawostką może być fakt, że nasza stacja posiada bliźniaczą siostrę. Otóż w tym samym okresie budowano w Górach Sowich również budynek dworca kolejowego i jest on identyczny jak nasz w dawnym Namburg am. Quies. Budynki w Nowogrodźcu oraz Jedlince są identyczne.

Wracając do przeprawy nad Kwisą, to sprawiła ona budowniczym nie lada problem. W owym czasie nie było specjalistycznego sprzętu, a w okresie budowy jak na złość dość często padało, co sprawiało że grunt był podmokły i prace posuwały się momentami trochę mozolnie.

Co ciekawe, most kolejowy  łączący Nowogrodziec z Ołdrzychowem jest konstrukcją już żelazną z jednym  tylko kamiennym filarem. Jedna część mostu znajduje się nad rzeką, a pozostała nad terenem zalewowym. Most ukończony w 1903 r. stoi do dnia dzisiejszego.

Warto wspomnieć, że gdy pociąg przekraczając przeprawę na Kwisie, kierując się ku Zebrzydowej, zatrzymywał się jeszcze we wsi Ołdrzychów, gdzie zlokalizowany był przystanek kolejowy.

Obecnie linia kolejowa nadal istnieje lecz z rozkładu co jakiś czas wypada ten odcinek. Ostatnio przez Nowogrodziec znów kursuje pociąg Kolei Dolnośląskich, którym możemy dotrzeć do Jeleniej Góry, a z powrotem bezpośrednio do Wrocławia. Jeśli jest ktoś zainteresowany taką podróżą to zachęcam do kliknięcia w ROZKŁAD JAZDY

wiadukt nowogrodziec 2

W 1902 r. rozpoczęto prace przy budowie linii kolejowej. Nitka od Jeleniej Góry do Lwówka już istniała. Zaczęto więc budować odcinek w kierunku Zebrzydowej. Po roku, ukończono most kolejowy na Kwisie, a w 1904 r. zakończono budowę stacji kolejowej Nowogrodziec oraz usypywanie nasypów i kładzenie torów. Władze Namburga na własny koszt musiały wybudować dojazd do nowej stacji, wcześniej teren obecnej ul. Kolejowej nie był zagospodarowany.

Rozwój kolei to także rozwój miasta i przemysłu (linia odbijała m.in. do cegielni w Ołdrzychowie) Nowogrodziec do momentu wybuchu I wojny światowej bardzo intensywnie się rozwijał, realizowano wiele inwestycji. Budowa mostu kolejowego, stacji a późniejsza elektryfikacja miasta to tylko jedne z nich.

Nasza linia kolejowa najprawdopodobniej była linią z elektryfikowaną. Jednak władze radzieckie tuż po wojnie wymusiły na Polsce podpisanie porozumienia, w myśl którego cała infrastruktura kolejowa w tym linie trakcyjne, drezyny, drugie torowiska zostały zdemontowane i wywiezione do Związku Radzieckiego.

Nie mniej jednak warto wybrać się na przejażdżkę nowoczesnym szynobusem do Jeleniej Góry, a po drodze podziwiać piękno krajobrazu.

Źródła starych fotografii

dolny-slask.org.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *