Conisbrough Castle

Niedaleko Doncaster w Południowym Yorksire znajduje się ciekawy zabytek godny zobaczenia. Jest to zamek, a raczej jego ruiny, z tym że wieża zamkowa zachowała się prawie w całości, a widok z niej jest naprawdę cudowny.

Donżon i zamek

Gdy przyjechałem do Conisbrough, a była to wspaniała letnia wycieczka, w pełnym słońcu, nie spodziewałem się aż takiej atrakcji. O zamku nigdy wcześniej nie słyszałem. Wygooglował go w sieci mój kolega Rafał, który spędzał akurat w Yorkshire tegoroczne wakacje.

Decyzja zapadła dzień wcześniej i tak z narzeczoną i Rafałem wybraliśmy się pociągiem do tego niewielkiego, z lekka sennego małego miasteczka.

Dla tych niezmotoryzowanych tak jak my, polecam pociąg. Jest bardzo dobre połączenie z Doncaster do Conisbrough. Podróż trwa ok. 8 minut. Pociąg zatrzymuje się na pierwszej stacji za Doncaster, a jego docelową stacją jest Lincoln. Ceny biletów nie są wygórowane. Bilet w w obie strony z Doncaster kosztuje  £ 3,50, a w czasie szczytu  £ 4,20.

Gdy wysiądzięmy z pociągu to nie trudno trafić na zamek. Od razu rzuca się w oczy zamkowa wieża, a dokładniej mówiąc donżon. Sa również tabliczki, które wskazują drogę. Trasa ze stacji do zamku zajmuje maksymalnie 10 minut.

Wstęp na zamek jest odpłatny i cena biletu normalnego dla osoby dorosłej wynosi  £ 5. Myślę, że nie jest to cena wygórowana i warto zobaczyć od wewnątrz ruiny zamku, murów obronnych i świetnie zachowany donżon.

WP_20150812_12_05_42_Pro

Właśnie, co to jest ten donżon? Jest to wieża, która w czasie wojny służyła do obrony, a gdy nastawał pokój pełniła  funkcje mieszkalne. Słowo donżon pochodzi z języka francuskiego – donjon. W języku niemieckim pisane jest identycznie jak we francuskim. Często donżon myli się z wieżą ostatecznej obrony, gdy już wszystkie części zamku czy twierdzy są zajęte przez wroga. Wówczas mamy do czynienia nie z dożnonem, a z wieżą zwaną stołpem.

Donżon z Conisbrough jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów tego typu w Anglii. Bardziej znanym donżonem jest londyńska Tower.

Wieża mieszkalna na zamku w Conisbrough została bogato urządzona. Posiadała m.in. kuchnię, toaletę, bogato zdobioną sypialnię. Wszystko to było specjalnie urządzone dla Lady Isabel, córki Williama de Warrenne i jego żony Adeli. Lady Isabel poślubił  najmłodszy brat króla Anglii Stefana z Blois – Wilhelm. Ginie on jednak pod Tuluzą w wieku zaledwie 22 lat. Ciekawostką jest fakt, że ich małżeństwo trwało w chwili śmierci Wilhelma 11 lat. Zatem poślubił on swoją wybrankę gdy miał 11 lat. W średniowieczu takie małżeństwa były normą. Doskonałym przykładem jest Jagiełło i Jadwiga, która wyszła za dużo starszego Władysława będąc praktycznie jeszcze dzieckiem.

WP_20150812_12_15_06_Pro

Wieża zamkowa w Conisbrough zachowała się prawie idealnie, w niezmienionym kształcie. Niegdyś liczyła 30 m, dziś jest krótsza 0 3 m. Z wieży rozpościera się piękny widok na okolicę. W oddali widać wiadukt kolejowy dawnej linii Hull – Barnsley. Wiadukt jest dość sporych rozmiarów i prawie dorównuje swoją długością (465 m) naszemu bolesławieckiemu (490 m).

Na koniec tylko nadmienię, że donżon wbija się 2 metry w skałę, na której stoi. Wykonany jest ciosanego kamienia, który tworzy równe i gładkie kamienne bloczki. Zamek został wybudowany w XII w., a już cztery wieki później ok. roku 1537 został uznany za ruinę.

W środku natkniemy się na hologram przewodnika, a przed zamkiem znajduje się punkt informacyjny i sklep z ciekawymi pamiątkami. Oto oficjalna strona zamku – klik tutaj. Znajdziecie na niej inne podstawowe informacje praz przede wszystkim godziny zwiedzania. Jeśli znacie podobne zamki w Polsce, w swojej okolicy lub zagranicą czekam na Wasze komentarze. Pozdrawiam.

WP_20150812_12_38_38_Pro
Panorama na wiadukt kolejowy i okolicę

 

WP_20150812_12_42_09_Pro
Panorama

 

WP_20150812_12_06_49_Pro
Ruiny zamku

 

WP_20150812_12_01_08_Pro
Wzgórze zamkowe

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *