Czy jesteśmy antysemitami ?

Antysemityzm raz jeszcze…

Choć ten temat był już wałkowany niejednokrotnie to zasługuje on na swoją kolejną odsłonę. Antysemityzm bo o nim dziś mowa jest czymś co zalewa nasze życie co dnia. Wylewa się on jak żrący kwas w mediach, prasie, w mediach społecznościowych. Internet żyje tym tematem. Co chwilę nowe fakty, kolejny chybione argumenty podsycają gorącą dyskusję.Polemika przeradza się w kłótnię i walkę, na słowa, na zadawanie bólu.

Czym tak naprawdę jest antysemityzm? Najprościej ujmując na podstawie encyklopedii PWN jest to niechęć do osób pochodzenia żydowskiego. Osoby te poddawane są dyskryminacji i aktom przemocy, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Antysemityzm jest obecny w dzisiejszym świecie. O tym nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jednak to powszechne zjawisko występuje u nas kraju? W naszych dużych i małych ojczyznach? Zapewne tak, choć skala tego problemu nie jest tak ogromna jak go się dziś w Polsce kreuje.

Szczerze, ale nie pamiętam w swoim otoczeniu, podczas wykonywania swojej pracy, codziennych sprawunków, abym spotkał się z antysemityzmem na ulicy. Ktoś zaraz zarzuci mi jak to jest możliwe? Przecież to nieprawda. Fakty są takie, że często robi z Polaków antysemitów. Myli się jednak to pojęcie z nietolerancją. Owszem Polacy mają problem z tolerowaniem wielu grup, a przede wszystkim wszystkiego co inne. Trudno jednak wszystko co dotyczy narodu żydowskiego sprowadzić to szkalowania i dyskryminacji, tylko ze względu na pochodzenie etniczne.

Zapytałem ostatnio jednego z internautów, jak objawia się ów antysemityzm? Odpowiedź brzmiała: niechęcią do… Michnika. Cóż może nie wszyscy lubią naczelnego Wyborczej i tylko tyle. To specyficzna osoba. Nie zawsze zjednująca sobie tylko samych  zwolenników. Myślę, że jesli ktoś zadaje sobie pytanie czy Polacy to antysemici? Powinien najpierw zastanowić się jak ten antysemityzm objawia się. Dla mnie osobiście to trochę naciągana teza z tą niechęcią do Żydów. Czy ktoś oglądał może film „Pokłosie” Pasikowskiego? Film bardzo dobry i świetnie zrealizowany. Doskonałe kreacje aktorskie Ireneusza Czopa i Macieja Stuhra. Film piękny, smutny oraz pełen ludzkiego dramatu. W doskonały sposób ukazuje nam wszystkim, że Polacy mierzą się antysemityzmem i potrafią to zrobić. A czy pamiętacie Państwo „Ide”? Równie wspaniały film. Może troszkę trudny w odbiorze, bardziej epicki niż „Pokłosie”, ale wspaniały. W końcu na miarę Oskara. Czy zatem w kraju antysemickim kręci się tak niewygodne filmy? Zdecydowanie nie.

My Polacy naprawdę potrafimy zmierzyć się z trudną historią. Pamiętajmy też, że stosunki polsko – żydowskie to nie tylko same negatywy. Myślę, że argument pomocy Żydom w czasie II wojny światowej jest nie do obalenia…

Nie tak dawno moją uwagę zwróciło zdjęcie przedstawiające Jezusa w pasiaku, jako więźnia obozu koncentracyjnego. Osobiście uważam, że takie podchodzenie do sprawy i granie kartą religii jest niedopuszczalne. Przecież Żydzi Chrystusa nie uznają i nadal oczekują na przyjście Mesjasza. Zatem po co taki tani chwyt?

Naprawdę drodzy Państwo historia stosunków polsko – żydowskich jest naprawdę bogata. Mieliśmy w niej także ciemne strony. Takie są fakty. Jednak należy właśnie dziś budować mosty, a nie mury. Nie doszukiwać się na siłę antysemityzmu tam gdzie go niema. Owszem jest on obecny, ale na pewno nie w takim szerokim i ogromnym kontekście. Przepychanie się na tanie argumenty nie jest dobrym wstępem do dyskusji. Musi być ona merytoryczna i przede wszystkim pozbawiona agresji. To właśnie agresja powoduje niepotrzebne konflikty, hejt i niezrozumienie.

 

1 thought on “Czy jesteśmy antysemitami ?”

  1. Masz rację należy budować mosty, a nie mury. Wyciągać rękę, a nie odsuwać się. W życiu codziennym antysemityzm jest o tyle trudniejszy, że mało kto ma odwagę mówić prosto w oczy. Inna sprawa co się dzieje w Internecie…

     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *