Freies Deutschland w Bolesławcu

Witam,

ostatnio pisałem o niemieckiej organizacji dywersyjnej Werwolf, jednak nie była to jedyna niemiecka, bojówka działająca na polskich Ziemiach Odzyskanych. Równie dobrze zorganizowaną partyzantką był Freies Deutschland (Wolne Niemcy).

Organizacja została utworzona pod koniec wojny, na wiosnę 1945 roku. W jej skład wchodzili przede wszystkim policyjni oficerowie. Centrala została zlokalizowana w Berlinie.

„Wolne Niemcy” działały nie tylko na terenie Dolnego Śląska. Swoim działaniem obejmowały również Górny Śląsk oraz Pomorze Zachodnie. Te tereny, niegdyś stanowiły wschodnie rubieże III Rzeszy, a po alianckich konferencjach Wielkiej Trójki, przypadły  Polsce. Bojówka była bardziej organizacją dywersyjno – sabotażową niż partyzantką. Dokładnie planowała swoje działania. Gromadziła materiały wybuchowe oraz broń. Przede wszystkim wykonywała misje szpiegowskie oraz dokonywała sabotażu (podpalała zakłady przemysłowe, podkładała materiały wybuchowe).

Dolnośląska siatka „Wolnych Niemiec” podlegała bezpośrednio pod gen. Balzera. Bojówka podzielona była na poszczególne rejony (powiaty), a wewnątrz nich również dzieliła się na mniejsze grupy. W powojennym Bolesławcu (Bunzlau), także znajdowali się członkowie tej organizacji dywersyjnej. Byli oni przypisani do poszczególnych części miasta. Komendantem bolesławieckich „Wolnych Niemiec” był inżynier Artur Küchne. Człowiek dobrze wykształcony, specjalista. Takie właśnie osoby były najbardziej potrzebne. Ich doświadczenie zawodowe, jak i wojskowe (np. saperskie) były bardzo cenne. Przewagą niemieckich bojówek była doskonała znajomość topografii lokalnych terenów. W samym Bolesławcu „Wolne Niemcy” posiadały ok. 200 zakonspirowanych członków. Grupa o kryptonimie Sonnland, była najbardziej liczną grupą w Bunzlau.

Osoba komendanta Küchne jest niezmiernie ciekawa. Urodzony w 1899 roku, służył podczas wojny w Luftwaffe (w stopniu kapitana). Podczas walk o Bolesławiec dostał się do sowieckiej niewoli. Jednak miał wiele szczęścia. Jak się okazało, miasto potrzebowało specjalisty od wodociągów, a Küchne był idealnym kandydatem. Został zwolniony z niewoli. Od tej pory nadzorował bolesławieckie wodociągi oraz sieć energetyczną, a do pracy przy nich zatrudniał członków swojej dywersyjnej organizacji. Taki sposób działania był niezwykle efektywny. Miał dostęp do różnych dokumentów i informacji. Wiedział dokładnie co dzieje się w Bolesławcu. Na ewangelickim cmentarzu jego ludzie zorganizowali magazyn broni i materiałów wybuchowych. Za kryjówki posłużyły im między innymi grobowce.

Freies Deutschland przeprowadziło w rejonie Bolesławca około 20 zbrojnych akcji. Głównie działań sabotażowych. Spalili znajdujące się w Zebrzydowej zakłady ceramiczne oraz fabrykę dachówek w Czernej. Organizacja planowała zniszczyć cementownię w Rakowicach, ale zostało to udaremnione przez Urząd Bezpieczeństwa, który w 1946 roku rozbił niemiecką bojówkę [R. Primke, M. Szczerepa, Wojenne tajemnice Dolnego Śląska, s. 102 – 104, Kraków 2006].

Jak nietrudno się domyślić, głównodowodzący oraz jego najbliżsi współpracownicy zostali skazani na śmierć.

„Wolne Niemcy” były iskierką nadzieli na ocalenie wschodnich kresów III Rzeszy. Część niemieckich elit uważała, że za chwilę wybuchnie kolejny konflikt zbrojny, tym razem pomiędzy Zachodem, a Wschodem. Czekali na ten moment, aby wówczas oderwać Ziemie Odzyskane i ponownie przyłączyć do „wielkich Niemiec.”

Bojówka ta, tak jak i Werwolf to doskonałe przykłady na to, że wojna tak naprawdę nie skończyła się w maju 1945 roku. Trwała ona nadal, tylko na mniejszą skalę, bardziej z ukrycia. Dolny Śląsk był doskonałą areną takich działań. Wśród gęstych lasów, gór a także w zrujnowanych miastach podnoszących się z ruin, można było prowadzić bardzo sprawnie działalność destabilizującą nową, polską administrację. Freies Deutschland działały również w rejonach Lubania, Zgorzelca, Lwówka  i Jeleniej Góry.

 

3 thoughts on “Freies Deutschland w Bolesławcu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *