Hiroszima. Miasto śmierci

hiroszima

Niedługo 6 sierpnia, a wraz z nim okrągła rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Smutna rocznica, pełna bólu i cierpienia.

Dlaczego dziś o tym? Broń nuklearna od dawna mnie ciekawiła. Ta niewiarygodna, niszczycielska siła unicestwiła ponad 200 000 Japończyków, ale za to ocaliła kilkaset tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy mieli szturmować brzegi Japonii.

Budowa bomby atomowej stał się wyścigiem zbrojeń, który trwał aż do lat 80 ubiegłego wieku. Pierwsi na mecie byli Amerykanie, ale niemiecka III Rzeszy była o krok od skonstruowania swojej bomby. Równie blisko była Japonia, dla której w ostatnich dniach wojny, niemiecki u – bot transportował uran. Na szczęście Niemcy skapitulowała, a załoga przerwała swój rejs i poddała się żołnierzom USA.

Czy wiecie, że zbombardowanie drugiego miasta – Nagasaki, to przypadek. Planowane było zupełnie inne miasto, jednak warunki pogodowe to uniemożliwiły, a celowniczy, który zrzucił bombę na Nagasaki i tak się pomylił, czego skutki zniszczenia były dużo mniejsze.

Zaintrygowała mnie bardzo historia japońskiego chłopca, która bawił się akurat piłką gdy miasto nawiedził ogromny podmuch, straszny, oślepiający błysk, a on gdy spojrzał na swoją rękę to zobaczył swoje kości.

Siła eksplozji musiała być ogromna. Sama bomba ważyła 4 tony.

Czy jej użycie było słuszne? I tak i nie. Zabito setki tysięcy ludzi, aby uratować inne ludzki istnienia. Nie zapominajmy też, że Japonia w czasie wojny należała do „osi zła”, razem z Niemcami i Włochami. Sama również wywołała wojną ze Stanami zjednoczonymi atakiem na Pearl Harbor. Tam także zginęli ludzie.

Wojna zawsze przynosi śmierć i cierpienie. Szkoda tylko, że często giną niewinni ludzie – kobiety i dzieci, ludzi starsi i niedołężni. Tak było w Hiroszimie oraz Nagasaki. Oby te 2 gigantyczne atomowe eksplozje były ostatnimi w historii świata i ludzkości.

A Wy co sądzicie o użyciu tej strasznej broni? Czy było słuszne? Czekam z niecierpliwieniem na Wasze komentarze.

Zapraszam do obejrzenie niezwykle ciekawe filmu dokumentalnego, zatytułowanego W powodzi ognia. Jest niesamowity. Obejrzyjcie koniecznie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *