Lwówek – najstarszy browar w Polsce

Dzisiaj przenosimy się do Lwówka Śląskiego, aby zakosztować złocistego napoju. Dlaczego akurat piwo z Lwówka? I gdzie leży Lwówek? Na to drugie pytanie już odpowiadam. Podstawowe informacje znajdziecie na tej stronie.  Browar ten warzy jedno z najlepszych piw w Polsce, a jego produkcja trwa od  806 lat. Jest to najstarszy browar w Polsce, który produkuje piwo według tradycyjnych metod, przy otwartych kadziach, co dziś już jest dużą rzadkością.

Początek browarnictwa

Lwówek Śląski zawdzięcza swoją przygodę ze złocistym napojem księciu Henrykowi Brodatemu, który nadał prawa miejskie temu wspaniałemu miastu, ale także i co najważniejsze – przywilej warzenia piwa, a miało to miejsce  w 1209 r. Dzięki książęcemu przywilejowi miasto miało wyłączne prawo na sprzedaż piwa w okolicy. Stało się swego rodzaju okolicznym monopolistą.

Liczne klęski i pożary nie ominęły także lwóweckiego browaru. Spłonął on w pożarze w XIII w.,  a nikt z dynastii Piastowskiej nie kwapił się do jego odbudowy. Miasto jednak postanowiło kontynuować browarniczą tradycję. Przywilej piwny to nie tylko zaszczyt i honor, ale przede wszystkim rozwój gospodarczy miasta. Browar stał się „miejski” na okres 300-stu  lat, lecz jakość piwa mocno podupadła. Kolejnym właścicielem browaru w połowie XIX wieku stało się Bractwo Browarne.

11737055_920858417973331_498462548_n
RYNEK W LWÓWKU ŚLĄSKIM Z WIDOKIEM NA RATUSZ (FOT. ROBERT BEZAK)

Nowe życie browaru

Wraz z rokiem 1882, nastał złoty okres dla tej piwnej manufaktury. Nowy właściciel – Julius Hochberg rozbudował i unowocześnił lwówecki zakład. Do najważniejszych nowych inwestycji należy zaliczyć:

  • zakup maszyny parowej do lodu,
  • unowocześnienie słodowni,
  • oraz postawienie na najwyższą jakość wody – to przede wszystkim od niej zależy wyśmienity smak piwa.

Po śmierci ojca, jego dzieło kontynuowali synowie Paul i Edwin. Byli oni świadomi, że tylko ciągły rozwój firmy prowadzi do sukcesu. W 1921 r browar utworzył spółkę akcyjną J. Hochberg, Bierbrauerei und Malzfabrik Aktiengesellschaft. Nowa spółka rozszerzyła działalność o rozlewnie lemoniady i wody mineralnej. Od tej pory browar w Lwówku Śląskim, w przedwojennym Löwenbergu, stał się jednym z największych browarów Prowincji Śląskiej.

Od 1936 r. kolejnym właścicielem browaru został browar  z pobliskiego Goerlitz. W czasie wojny z powodzeniem kontynuowano produkcję piwa.Wojsko niemieckie stało się jednym z najważniejszych odbiorców złocistego trunku.

11756655_920858474639992_2023190945_n
LWÓWECKI RATUSZ (FOT. ROBERT BEZAK)

Okres powojenny

Po zakończeniu wojny dość szybko, bo po zaledwie kilku miesiącach rozpoczęto na nowo produkcję piwa. Browar ten jednak znalazł się w nowej rzeczywistości, został z nacjonalizowany, o od tej pory był przedsiębiorstwem państwowym. Okres Polski Ludowej nie był okresem zmarnowanym. W 1950 r. gdy kontrolę nad zakładem przejęły Jeleniogórskie zakłady Piwowarsko – Słodownicze,  kolejny raz postawiono na modernizację browaru. Przedwojenne, stare i mało wydajne maszyny wymieniono na nowsze, o większej wydajności produkcyjnej. W 1975 r., już po raz kolejny browar zmienia właściciela, tym razem na Legnickie Zakłady Piwowarskie.

browar Lwóek
BUDYNEK BROWARU W LWÓWKU ŚLĄSKIM (źr. wikipedia.pl)

W okresie transformacji gospodarczej rozbudowano zakłady o nową rozlewnię piwa. Jednak to już nie pomogło, nad lwóweckim browarem zbierały się czarne chmury, a zakład coraz bardziej podupadał. Zakład przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o nazwie Browary Karkonoskie S.A. W owym czasie browar z Lwówka oferował swoim klientom takie znakomite marki jak Książęce Ekstra, Mocne Dobre, Górnicze, Studenckie i Murzynek. Nawiązano także współpracę z czeskim Browarem Vratislavice, od którego nabyto licencję na wytwarzanie piwa Premier.

Rosnące długi i jednak słaba restrukturyzacja zakładu oraz  duża konkurencja na rynku, spowodowały upadek browaru, co nastąpiło w 1998 r.

Dość szybko browar znalazł nowego właściciela. Już po roku od bankructwa, powstała nowa spółka – Browar Śląski 1209, założona przez Wolfganga Bauera. Pan Bauer przeprowadził restrukturyzację zakładu i jego modernizację, jednak kolizje prawne nowego właściciela z urzędem celnym, doprowadziły do ponownego jego upadku. Szkoda, że w taki sposób browar ponownie upadł. Jego nowe produkty – piwo Książęce oraz Mocne Dobre spotkały się z dużym sukcesem sprzedaży i gdyby nie te, dziwne zawirowania wokół polskich, skomplikowanych przepisów, browar mógłby nadal działać i rozwijać swoje marki.

W 2008 r. władze województwa dolnośląskiego zainteresowane były utworzeniem w starym browarze muzeum piwowarstwa. Z kolei znalazł się inwestor, który był zainteresowany wznowieniem produkcji tego złocistego trunku. Browar Ciechan kupił i zainwestował w modernizację lwóweckiego browaru. Po 2 latach, w 2010 r. rozpoczęto pełną parą po raz kolejny produkcję piwa. Niestety Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego nie zrealizował swojego projektu, a muzeum pod patronatem władz Dolnego Śląska nie powstało.

Muzeum zorganizowano i otwarto przy udziale nowego właściciela, co podniosło jeszcze bardziej prestiż browaru.

Obecnie Browar należy do Grupy Browary Regionalne Jakubiak, skupiającej oprócz Browaru Lwówek 1209, także takie browary jak Ciechan, Bojanowo, Tenczynek i Biskupiec. Wszystkie browary posiadają długoletnie tradycje browarnicze. Grupa Browary Regionalne Jakubiak skupia łącznie 27 różnych marek i zatrudnia 200 pracowników.

A co kryje lwóweckie Muzeum Browarnictwa?  Same skarby, przede wszystkim podstawowe akcesoria piwne, takie jak butelki, z różnych okresów, etykiety, stare skrzynki. Ciekawym eksponatem jest lodówka do chłodzenia piwa z 1905 r. oraz beczka ze stali nierdzewnej z 1935 r. Jeśli jesteście zainteresowani tym muzeum, to zapraszam TU. Polecam także Browar Lwówek 1209, gdzie znajdziecie dokładne informacje o oferowanych produktach oraz o muzeum, które jeśli będzie w tym fajnym, niewielkim miasteczku, to trzeba odwiedzić koniecznie.

Na końcu pragnę gorąco podziękować autorowi pięknych fotografii, Panu Robertowi Bezak za udostępnienie swoich zdjęć z podróży do Lwówka Śląskiego. Jeśli interesuje Was historia, szczególnie ta ujęta w fotograficzny sposób to zapraszam na Dolny Śląsk Fotografie, znajdziecie tam nie tylko fotorelacje z Lwówka Śląskiego, ale również z innych wspaniałych dolnośląskich miast i miasteczek.

Poniżej zapraszam jeszcze do obejrzenia filmu, na którym sam właściciel oprowadzi nas po lwóweckim browarze i opowie co nieco o produkcji złocistego napoju.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *