Tajemniczy Dolny Śląsk

Dolny Śląsk – region Polski, który  jest najbardziej interesującym zakątkiem naszego pięknego kraju. Nie dlatego, że stąd pochodzę i tu się wychowałem. Nie! Dlatego, że ta piastowska ziemia, która powróciła do nas po czeskim i pruskim panowaniu (później niemieckim). Skrywa wiele ciekawych tajemnic. Niewyjaśnionych po dziś dzień. Często wyjaśnić się pewnych zdarzeń już nie da. Świadkowie już dawno nie żyją, dokumenty poginęły, a nieliczne ludzkie relacje są niespójne i zamazane upływem czasu.

Doskonałym przykładem jest  los bursztynowej komnaty. To prawdziwe arcydzieło, wykonane na zamówienie pruskiego króla Fryderyka I Hohenzollerna, podarowana w dowód przyjaźni carowi Piotrowi Wielkiemu. Podczas wojny zaginęła. Ostatnim  miejscem, w którym ją ukryto, a to dlatego, że zrabowano ją z Petersburga z pałacu w Carskim Siole, był Królewiec. Zamek w Królewcu to ostatnie znane miejsce składowania tego cennego skarbu. Co się z nim stało w czasie wojny i po jej zakończeniu? Teorie są różne. Mówi się, że może została ukryta na Zamku Czocha lub może Zamku Książ. Wszystko do domysły i gdybania. A jaka może być prawda? Przede wszystkim smutna. Prawdopodobnie bursztynowa komnata spłonęła podczas brytyjskich bombardowań lub co bardziej prawdopodobne, podczas radzieckiej grabieży na zamku. Stąd też legenda, aby nie stać się pośmiewiskiem świata. Jeśli to prawda to Sowieci zniszczyli „swój” najcenniejszy łup wojenny. Przez głupotę i bezmyślność.

Dolny Śląsk to także wspaniałe zabytki i koktajl przeróżnych kultur. Niektórzy mówią, że region ten ma też coś ze wschodnich rubieży Rzeczypospolitej, że czuje się tu wschodni spokój.

Śląsk ciekawi nie tylko mnie, ale także znanych i cenionych badaczy i znawców historii. Jednym z nich jest człowiek z pasją. Bogusław Wołoszański, bo mowa o nim. Zachęcam do obejrzenia ciekawego wywiadu także z udziałem Zdzisława Abramowicza – znanego w okolicy regionalnego badacza historii. Wywiad z ciekawym człowiekiem to fajna sprawa. Posłuchajcie co ciekawego mówi o tajemniczym Dolnym Śląsku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *